Category: Uncategorized

Comparison Food Shopping: Buying Groceries for Two People for One Week

Basically this lesson is a challenge for students to make nutritious meals using the food guide pyramid for $60 a week and to find all their pricing and food choices from local grocery store fliers. The students would cut out what they wanted to purchase and paste them on a food pyramid chart for each meal. The students would then total the amount of dollars spent and estimate the amount of calories consumed for each meal.

Print Friendly, PDF & Email

Submit a Lesson Plan

It is our desire to create a huge collection of Family Consumer Science Lesson Plans to help other teachers have a place to start when faced with new courses or topics that they have to teach. It is our goal…

Print Friendly, PDF & Email