Category: Consumerism

Old-Fashion Habits–Worth It or Not?

Recently, I ran across an article talking about the revival of old habits and it got me thinking about how these habits would impact family life, consumerism and the environment today. After thinking about it for awhile, I thought it might make for an interesting lesson for students to explore and learn more about. Thus, the lesson Old- Fashion Habits–Worth It or Not? was born!

Problem Based Learning: Gaming on a Budget

Many students are gamers, which simply means they enjoy playing games. However, I want to focus on video gaming as that is the type that many of our teens play on a regular, if not daily, basis…sometimes for hours on end. I created this Problem Based Learning: Gaming on a Budget assignment to help students see the costs involved. Many don’t realize the amount of money that is wrapped up in the hobby, so this is an eye-opening, real life, relevant financial case study that puts students in the role of the shopper. Read on to learn more!

Sustainable Living Lesson

We all know that April celebrates Earth Day and if you’re in need of some fresh materials, I’ve got you covered. This Sustainable Living Lesson includes some of my favorite activities from hex blocks to bag assessments. To see what’s all included, read on!

Baby Layette

If you teach a child development, parenting or family class and need to incorporate a financial component, then this Baby Layette project may be just what you are looking for! Not only do students learn what a baby layette is, but they also must put one together following a variety of budget ranges. Read on to learn more…

Pop Culture Baking Mix Project

The Pop Culture Baking Mix Project was inspired by the Bridgerton Baking Mixes offered from Betty Crocker!  I thought it was such a cool idea and thought of a ton of television and movies that teens might be inspired to create baking mixes for that I created this project for use in many classes from foods to marketing. So, have a look and hope you’re inspired as well!

Salary to Budget Hyperdoc

We all know that to manage our finances effectively, it helps to have a plan…aka budget.  With that being said, many high school students and young adults have no idea how to do this. If you teach any courses, classes or units that include adulting or financial literacy, this Salary to Budget Hyperdoc is a must to get them ready for life!  Initially, the hyperdoc puts the learning in the hands of the students as they independently work through the basics about budgets before applying what they’ve learned in a simulated budget, paper plate visual project, using a randomly assigned occupation and salary. Learn more as you continue reading.

Sustainability Case Study: The Wasteful Watts

Whether we want to admit it or not, we’re all guilty of being wasteful in some area of our lives!  In this Sustainability Case Study: The Wasteful Watts, students will explore ways the Watts family can make changes in their habits and lifestyle to be more eco-friendly, practice being green(er) and make better choices regarding sustainability!

Babies & Microplastics

Parents today have a lot of things to be concerned about when it comes to keeping their children safe. One of the latest safety concerns is around microplastics. After reading about this topic, I immediately thought that Babies & Microplastics would be a relevant lesson to include when teaching about infant and toddler safety in child development, parenting or even health classes.

6-1 Grocery Shopping Method

The 6-1 Grocery Shopping Method is a simple, effective way to ensure balanced and nutritious meals while managing your budget, especially with rising food prices! It’s a flexible system that works for both families and individuals, reducing time spent in the grocery store and helping you spend less while still making healthy choices. Read on to see how you can use this to your students.

Calculating Baby Costs

As I was going through some files, I came across an assignment I created that incorporated math skills for Calculating Baby Costs. Since the prices were a bit outdated, I decided to update it and share it with you. It can be a real eye-opener for students into the reality of what consumables cost for babies. Additionally, they see a real life example of where they will use and apply math skills in life!