Category: Consumerism

The True Cost of a Habit

Habits are a part of life. Sometimes they creep up on us and sometimes we have to work hard to achieve them. For example, we don’t think about the fact that we might stop for coffee on our way to work every morning, but we certainly know how difficult it is to eat clean or exercise on a daily basis. Some habits are free and the benefits are priceless, but others are costly, not only to our wallets, but also to our health, our emotions and our relationships. This lesson has students looking at the true cost of the habits that might be part of their lives now or in the future. Hopefully, this activity will help them to really think about the consequences associated with habits before they decide to continue them or help them form healthier ones.

Print Friendly, PDF & Email

Consumer Rights & Panera Bread

Panera Bread has taken a stand to raise the bar and become transparent in their new campaign to offer consumers the best nutritional quality possible. They even put their promise out there for the whole country to see in the form of a letter, ads and commercials. As I read the letter and watched the commercials, I was impressed with the measures they are taking and think it’s a great example of our consumer rights in action. That’s why I am using it as a realistic way to reinforce the consumer rights with my students, as well as include non-fiction reading and writing into my curriculum.

Print Friendly, PDF & Email

Baby Gear Comparison

When choosing baby gear to welcome home a new little one, there are many options. While some of these items are required by law,Baby.Equipment others are not. Therefore, choosing between high, middle and low cost models becomes an investigation to make the best decision based on one’s needs and budget. There are pros and cons to every choice. In this activity students will put their consumer skills to the test by using the internet to compare high, middle, and low cost versions of baby gear and then analyze the results.

Print Friendly, PDF & Email

Recycled Sweater Challenge

Lately I’ve seen a lot of really innovative projects made out of old sweaters, especially on Pinterest. This got me thinking about what a great project this would be for my students to practice the concept of recycling or repurposing materials. So I visited my local thrift store and lucky for me they had a clearance rack of clothing, much of it old wool sweaters. I gathered as many as I could find into my cart and headed for the check out. The possibilities that could be made with all of these sweaters were endless! I couldn’t wait to challenge my students and see how creative they could be and teach them to recycle/repurpose as well as teach basic sewing skills at the same time.

Print Friendly, PDF & Email

Consumer Promotions Lesson

If you’re like me you’ve been at the cash register ready to check out when the clerk tells you about some new rewards card or store credit card offer that may sound appealing. To make matters worse you may have rewards credit cards that beg you to use them to earn points towards your next airfare, or cash back. You may have thrown up your hands and declared I’ll take no special offers or you may be one to take most special offers. How do you navigate in the world full of offers for EVERYTHING? Which deal is the best? This lesson gives students an opportunity to look at specific scenarios with REAL companies’ offers and do the math.

Print Friendly, PDF & Email

Frozen Pizza Comparison, Ingredient Investigation & Makeover Challenge

Teaching teenagers about nutrition and consumer skills can be difficult except when it involves pizza! Americans eat a frozen.pizzaton of pizza on a regular basis because it doesn’t require much time or effort and because it’s fairly easy on the wallet as well. However, do students really know which frozen pizza is the best as far as taste and money is concerned, what’s inside their favorite frozen pizza, how it’s made or even how to make a frozen pizza healthier? This lesson and all of its parts can be done in their entirety or can be selected in parts….it’s up to you and how much time you want to devote to this lesson and activities.

Print Friendly, PDF & Email

Popcorn: “Pop”pourri of Activities

This classic, fun food has been around for over 5000 years, transforms itself into snowflake and mushroom shapes, goes from un-edible to edible when exposed to heat, makes noise and is celebrated every January 19th!  You got it…it’s POPCORN!  These…

Print Friendly, PDF & Email

The Life of a T-Shirt: NPR Planet Money Inspired Lesson

I don’t know about your experience but in mine I’ve found that  high schoolers tend to think they know everything. So I just LOVE to teach lessons that make them unusually quiet, sitting on the edge of their seats soaking…

Print Friendly, PDF & Email

Thanksgiving Lessons, Worksheets, PowerPoints

Here are a few holiday ideas to either help your department raise money, fit in some extra holiday excitement, or comply with a half day schedule. Happy Thanksgiving!

Print Friendly, PDF & Email

What is the best family cell phone plan? Problem Solving Lesson

Problem solving is one skill that has to be taught. If you think about it, we really want students who can problem solve, not memorize a whole bunch of facts or methods for doing something. This lesson happens to be about cell phone plans since it is a problem that students can easily understand yet is more complex so even our brightest students will be challenged in figuring it out.

Print Friendly, PDF & Email